7 השקרים הכי גדולים של שוק ההון שאתם חייבים להכיר

היי חברים! היום אני רוצה לספר לכם על שבעת השקרים הגדולים ביותר של מסחר בשוק ההון. שמתי לב כבר מזמן שיש גופים בארץ שמנסים להפיץ כל מיני שטויות על התחום הזה בגלל איך לא – אינטרסים אישיים. כשתלמידים התחילו לשאול אותי שאלות לגבי הדברים שהם שמעו מכל מיני מקומות, החלטתי לכתוב את המאמר הזה שיעשה אחת ולתמיד סדר בבלגן. אני פשוט שונא את השקרים שגופים מסוימים מפיצים וכואב לי לראות חבר'ה חדשים שמגיעים והבולשיט הזה שהם שמעו באיזה מקום אחר מוציא להם את הרוח מהמפרשים, או אפילו יותר גרוע: זה גורם להם לקבל החלטות שבסופו של יום מבזבזות להם זמן וגורמות להם להפסיד כסף.

אז אל תהיו קורבנות של השקרים האלה!

בואו נתחיל, הנה שבעת השקרים הגדולים ביותר שסיפרו לכם על מסחר בבורסה:

שקר מספר 1: אתם חייבים הון התחלתי ענק כדי להתחיל

אם אתם קונים מניות של Blue Chip, אז כן, אתם צריכים הון התחלתי גדול. נכון לרגע כתיבת שורות אלה, המניה של פייסבוק נסחרת ב- 141.42$ . אם אתם רוצים להיכנס לפוזיציה רצינית בפייסבוק, אז ברור שאתם צריכים עשרות או אפילו מאות אלפים כדי להתחיל. אבל כשמדובר בפני סטוקס, זה שונה לגמרי. אם המניות שאתם קונים או עושים עליהן שורט שוות רק כמה דולרים בודדים, אז חשבון המסחר הקטן שלכם מספיק לגמרי. לא צריך להיות גאון כדי להבין את זה: אם יש לכם רק 1,000$ להשקיע, תוכלו לקנות הרבה יותר מניות ששוות רק דולר אחד מאשר מניות ששוות מאה דולר או יותר.

אם אין לכם הרבה כסף להשקיע כרגע, אל תתנו לזה לעצור אתכם. אני תמיד אומר שכל מה שצריך בשביל להתחיל לסחור הוא חשבון מסחר עם הכמות המינימאלית איתה הברוקר יסכים לפתוח לכם חשבון (כרגע זה סה"כ 3,000$), חיבור לאינטרנט וקצת זמן פנוי – ואני עומד מאחורי המילים שלי.

למידע נוסף על ברוקר

לא מאמינים לי? אתם יכולים לראות את הסרטון שצילמנו על אבא של בן, שהתחיל מחשבון מסחר מינימלי של 3,000$, והרוויח כבר למעלה מ- 2 מיליון דולרים, תוך כדי שהוא קונה בזה דירה, עסק, את רכב החלומות שלו, ומגוון צעצועים יקרים שכל אחד היה שמח לקנות.

בשורה התחתונה: לא צריך הון התחלתי ענק, מספיק 10,000 שקלים כדי להתחיל, וזה סכום שכל אחד יכול לחסוך תוך כמה חודשים.

שקר מספר 2: אתם חייבים ללמוד את כל מה שאפשר ללמוד על מסחר כדי להרוויח כסף

אם מעולם לא סחרתם בבורסה, אז העסקאות הראשונות שלכם יכולות להיות קצת מלחיצות, אבל זה תמיד ככה בכל דבר חדש שאתם מתחילים. בין אם כשעליתם על אופניים בפעם הראשונה, ביום הגיוס כשנכנסתם לאוטובוס לעבר הבסיס ונפרדתם מההורים, או אפילו שיעור הנהיגה הראשון שלכם – כל ההתחלות מרגישות ככה.

עם זאת, בואו ואספר לכם סוד קטן: אתם לא חייבים ללמוד את כל מה שיש ללמוד על שוק ההון כדי להתחיל להרוויח כסף! ממה שראיתי, מקומות המלמדים על שוק ההון ילמדו אתכם על ההיסטוריה של שוק ההון. תגידו לי, איך לדעת שהבורסה הומצאה בשנת 1817 ושהחברה הראשונה שנסחרה בה הייתה East India Company הולך לעזור לכם להרוויח כסף?! בדיוק! זה לא! זה סתם פרט שולי ולא חשוב שמורים סוג ג' אוהבים לבזבז עליו את הזמן בהרצאות סוג ד' שלהם. אנחנו יודעים שזמן זה כסף ולכן אנחנו מתמקדים בדברים שיוצרים רווחים, ולא סתם גורמים לכם להישמע חכמים יותר. אגב, את הנתון ההיסטורי הזה מצאתי הרגע באינטרנט, ועד לפני 5 דקות לא ידעתי את זה בעצמי.

יש לנו תלמידים שסוחרים בפאמפ אנד דאמפס – יש כאלה שקונים אותן בעליה, יש כאלה שמרוויחים על ההתרסקות שלהן ויש גם כאלה שעושים את שניהם. יש תלמידים שקונים על דוחות טובים, יש כאלה שסוחרים לפי חדשות טובות, יש כאלה שגם סוחרים לפי תוצאות של ניסויים בחברות תרופות. ויש כאלה שעושים את הכל ביחד.

האם אתם חייבים לדעת את כל זה כדי להתחיל להרוויח כסף? ברור שלא!

מה שאני ממליץ זה להבין את הטכניקות האלה ברמה הבסיסית שלהן, להבין איך כל שיטה עובדת, ואז לבחור את זאת שהכי מתאימה לכם. תשקיעו בלהתאמן על השיטה הזאת עד שתרגישו איתה מספיק בנוח והכי חשוב תראו ממנה רווחים יפים, כך תוסיפו עוד שיטה לארגז הכלים שלכם.

שקר מספר 3: תשואה של 15-30% בשנה היא יעד טוב לכוון אליו

אם יצא לכם לדבר עם מנהל של קרן גידור או קרן נאמנות, הם ינסו למכור לכם את זה ש- 15-30% תשואה בשנה זה מדהים.

אולי זה נכון אם יש לכם תיק השקעות של כמה מיליונים, אבל זה ממש לא נכון אם אתם בעלי תיק השקעות קטן.

בואו ואתן לכם קצת פרספקטיבה: נגיד ואתם מתחילים עם תיק השקעות של 5,000$. בהנחה ולא תכניסו עוד כסף לתיק הזה, זה הולך לקחת לכם יותר מ - 20 שנים כדי שיהיה לכם בחשבון 1,000,000$ ורק בהנחה שכל שנה תקבלו תשואה של 30%. אם התשואה תהיה חצי מזה, לדוגמא 15%, זה יקח 38 שנים. מה שאומר שעד אז כבר יהיו לכם נכדים, והאינפלציה של הכסף תוריד את השווי שלו מ1,000,000$ של ימינו, יש מצב שאפילו בחצי.

ופה זו עוד סיטואציה שתתרחש בעולם מושלם. במציאות, קרנות הגידור והנאמנות משקיעות במניות של חברות גדולות, לרוב חברות ממדד S&P 500, שזה שם לרשימת החברות הגדולות בארצות הברית. למרות שלמדד הזה הייתה תשואה של %30 בשנת 2013, התשואה האמיתית שלו בין השנים 1926 ל - 2013 הייתה בערך 10%. מה שאומר שזה הולך לקחת עשרות שנים כדי להגדיל חשבון התחלתי קטן למיליון דולר, אם תנסו לסחור בשיטת המסחר המסורתית.

לא יודע מה אתכם, אני לא מוכן לחכות כל כך הרבה זמן!

כשאנחנו מתחילים מחשבון קטן, אנחנו צריכים ניצחונות גדולים כדי שהחשבון יצמח מהר. הרווחים לא חייבים להיות ענקיים, מספיק כמה מאות או אלפי דולרים, עם זאת הם צריכים להיות יותר גדולים ממה שהייתם מרוויחים עם קרן הגידור או קרן הנאמנות הממוצעת.

בצ'אט המסחר שלנו תוכלו לראות אותנו ואת התלמידים שלנו מרוויחים מאות ואלפי אחוזים מהעסקאות שלהם. מה שמצחיק הוא, שמנהלי השקעות מקצועיים (אני אומר את זה במירכאות כן?) יגידו לכם שתשואות כאלה זה בלתי אפשרי. אבל הניסיון שלנו והתוצאות שלנו ושל התלמידים שלנו מוכיח את ההיפך.

שקר מספר 4: בשוק ההון צריך לגוון בתיק ההשקעות

אם יצא לכם לדבר עם מנהלי השקעות ממוצעים, עוד שטות גמורה שהם יגידו לכם היא שאתם צריכים לגוון בהשקעות שלכם – "לא לשים את כל הביצים בסל אחד"

בואו נגיד שאתם מפקידים כל חודש 1000 שקלים לקופת הגמל שלכם כדי שיהיה לכם כסף כשתצאו לפנסיה. אם זה משהו שאתם עושים באופן קבוע, כדאי שתקשיבו לזה: הדבר האחרון שהם רוצים זה שקופת הגמל שלכם תימחק לגמרי מקריסה קיצונית של השוק, רגע לפני שאתם באים למשוך את הכסף שאמור לשמש בתור מקור ההכנסה העיקרי שלכם.

נשמע מוכר? אולי המשבר הכלכלי העולמי ב- 2008 ירענן את זיכרונכם?

אם אתם עדיין פה, כנראה שאתם לא מחפשים הכנסה מינימלית או "לאכול מהיד לפה" כשתצאו לפנסיה, אלא מחפשים דרך להרוויח הון גדול שייתן לכם את רמת החיים שאתם רוצים, כסף לתת לילדים שלכם ויום אחד אולי גם לנכדים.

אחד הדברים שהכי מפתיעים חבר'ה חדשים בקהילה הוא שאנחנו אומרים להם שכשאנחנו סוחרים ונכנסים לעסקאות, לרוב יש לנו רק פוזיציה אחת או שניים בזמן נתון, ובהרבה מקרים אין לנו אפילו פוזיציה אחת פתוחה!

למניות פני סטוקס יש תנודתיות כל כך גבוהה שצריך לדעת למצוא את ההזדמנויות הכי טובות כמו צלף. אם היינו מכריחים את עצמינו להחזיק ב- 10-15 פוזיציות בכל זמן נתון כדי לגוון את תיק ההשקעות שלנו, היינו מפסידים המון כסף, פשוט בגלל שאף פעם אין מספיק חברות פני סטוקס טובות להשקיע בהן בכל רגע.

הפסדים בתקופה שבה רק התחלנו לסחור לימדו אותנו שזה מאוד חשוב להגדיר לעצמינו חוקים ולדבוק בהם, לא משנה מה קורה.

שקר מספר 5: זה לוקח בין 40 ל- 50 שנים כדי להפוך למיליונר

טוב, נראה לי שזה שקר שכבר ניפצו אותו מזמן מאות אנשים ממאות תחומים שונים, אבל בואו נראה איך זה מתייחס למסחר בבורסה:

אם התכנית שלכם היא להיות מיליונרים בעוד 40-50 שנה, אז תשימו 5,000$ בקרן נאמנות שמשקיעה במדד S&P 500. אל תגעו בחשבון שלכם ופשוט תחכו. אם ההיסטוריה תחזור על עצמה בעתיד, יש סיכוי שיהיה לכם בחשבון הקרן מיליון דולר בעוד 50 שנה.

לכל מי שלא רוצה לחכות 50 שנה ומתחיל מחשבון קטן (מה שאני מניח שזה המצב אתכם כי אתם הולכים לסחור במניות פני סטוקס), אתם צריכים להיות יותר נועזים.

כשאני אומר נועזים אני לא מתכוון לסכן את הכסף שלכם. מה שאני כן מתכוון אליו הוא שאחרי זמן מה במסחר של פני סטוקס אתם תתחילו לזהות את התבניות שנראה לכם, ותראו שיש הרבה מאוד דברים שחוזרים על עצמם שוב ושוב, מה שאומר שאפשר להרוויח שוב ושוב.

שימוש בטכניקות שיודעות איך למנף את התבניות והסיטואציות האלה בשוק, גורמות לרווחים של כמה מיליונים תוך 4-5 שנים להיות לגמרי אפשריים. עבודה בתור שכיר לא תביא אתכם לשם, ובטח שלא שיטות המסחר המסורתיות של: "לקנות מניה ולהחזיק בה במשך שנים".

כמובן שאם תלמדו מאיתנו אבל בו זמנית לא תיישמו את מה שאנחנו מלמדים או שתיישמו את זה אחרת ממה שאנחנו מלמדים, יש לכם סיכוי הרבה יותר גבוה להפסיד מאשר להרוויח. אבל אם תהיו חרוצים ותיישמו את מה שאתם לומדים, תעקבו אחרי החוקים המוגדרים שנציב לכם ותהיה לכם תכנית פעולה, להגיע להון עתק בחשבון מסחר שלכם זה הרבה יותר מאפשרי.

שקר מספר 6: אתם כל הזמן חייבים למצוא רק את המניות הנכונות

זה שקר שהוא פשוט מנותק מהמציאות.

הייתי מאוד שמח להגיד לכם שאנחנו מרוויחים על כל מניה שאנחנו משקיעים בה, אבל זה שקר מוחלט. המציאות היא שאנחנו מרוויחים בסביבות 72% מהעסקאות שלנו והתלמידים הכי טובים שלנו מרוויחים בעסקאות שלהם ב- 60%-70% מהפעמים.

הסוד להצלחה הוא לא כמות הפעמים שבה אנחנו מנצחים, אלא ללמוד להפוך את ההפסדים שלנו להזדמנות ללמוד ולהשתפר.

הגישה הטובה ביותר שיכולה להיות לכם היא לדמיין שלמסחר בבורסה יש שכר לימוד כמו באוניברסיטה. כשיש הפסד קטן, זה פשוט המחיר שצריך לשלם על שיעור חשוב, שאחרי זה אפשר יהיה ליישם בהצלחה בעסקאות העתידיות.

האם זה כיף להפסיד כסף? ממש ממש לא! היינו מאוד רוצים להרוויח ב- 100% מהעסקאות, אבל משום שזה בלתי אפשרי, אנחנו צריכים להתפשר על לשמוח כשאנחנו מרוויחים וללמוד מה שאפשר מההפסדים.

שקר מספר 7: סוחרים טובים אף פעם לא מפסידים

כמו שכבר הבנתם מהסעיף הקודם: סוחרים טובים שאף פעם לא מפסידים, פשוט לא קיימים!

אני מקווה שאני לא גורם לזה להישמע כאילו אני מעודד אתכם להפסיד או משהו כזה. אני הכי בעד ללמוד מהטעויות שלי, ועם זאת אני גם בעד למזער את ההפסדים שלי כדי שאוכל להמשיך להגדיל את התיק שלי ולהרוויח עוד כסף.

אם כבר על זה דיברנו, אני אחזור על זה בפעם האלף, ואל תדאגו אני גם אחזור על זה עוד אלף פעמים נוספות כי זה פשוט מחייב: תחתכו את ההפסדים שלכם מהר!

סוחרים יכולים להכניס את עצמם לצרות כשהם מרשים לרגשות שלהם להתערב להם במסחר. אם אתם מתאהבים באיזושהי חברה מסוימת או בסיפור היפה שהיא מציגה, בוודאי שלא תרצו לחטוף מכה לאגו אם תגלו שהסיפור היה פיקטיבי והמניה הלכה נגד הכיוון שרציתם.

אבל זה נקרא לסחור עם רגשות, ולא עם השכל.

כשאתם סוחרים עם השכל, אתם מבינים שזה הכל רק מספרים. ואם אתם רואים הפסד מתקרב, אתם לא מנסים להחזיק במניה מסיבות רגשיות, אלא פשוט חותכים את ההפסד כשהוא ממש קטן ויוצאים כמה שיותר מהר מהמניה.

לצערי זה חוק שלא לכולם קל ליישם אותו במבחן המציאות, אבל זה חוק שתהיו חייבים ללמוד וליישם אותו. תגידו את זה לעצמכם שוב ושוב כשאתם פותחים עסקה, תדפיסו את זה בגדול ותתלו את זה בחדר, מצדי תעשו קעקוע של זה על היד. תלמדו ותיישמו את החוק הזה, וההצלחה שלכם במסחר תגיע הרבה יותר מהר.

Responses

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Black Friday

72 שעות של הטבות ומבצעים !

50% הנחה

על כל קורסי המסחר של Trade Trib

הצטרפו לאלפי הבוגרים שלנו ולמדו את סודות המסחר במניות OTC של שוק ההון וכיצד לנצל את המגמות המשתנות בשוק לטובתך ולהרוויח מהן !