איך נקבע מחיר המניה?

מחיר המניות של חברה הנסחרת בבורסה נקבע על פי היצע וביקוש. פשוט מאוד: ביקוש יותר גבוה מההיצע מעלה את מחיר המניה והיצע יותר גבוה מהביקוש מוריד את מחיר המניה.

המשקיע שמחזיק במניה קובע את המחיר בו הוא מעוניין למכור אותה, הקונה קובע את המחיר שבו הוא מעוניין לקנות את המניה, והמפגש של הקונים עם המוכרים בבורסה במחיר מוסכם, קובע את המחיר של המניה בבורסה. ההחלטה של המשקיעים שקובעים את מחירי המניות מושפעת בדרך כלל מדוחות החברות השונות, המלצות של אנליסטים ויועצים, אינדיקאטורים מאקרו כלכליים, נתוני החברות והענפים בו הן פועלות ועוד. לכל סוחר יש רשימת מניות מומלצות שהוא עוקב אחריה ומתעדכן באופן קבוע מה קורה בכל אחת מהחברות האלה, ולכל סוחר יש אינדיקציה שונה של כמה המניות שהוא עוקב אחריהן שוות.

המחיר בבורסה לא תמיד מייצג את השווי הכלכלי של המניה, או במילים אחרות – את השווי האמיתי של החברה. הגישה החיובית או השלילית של ציבור הסוחרים והמשקיעים כלפי המניה היא זאת ששולטת בערך שלה בבורסה. מה שגורם למניות לא לשקף את מחירן האמתי ברוב המקרים.

אם המניה הייתה משקפת בצורה ישירה את שווי השוק של החברה, זה אומר שהיה צריך להתרחש איזשהו אירוע בחברה כדי שמחיר המניה ישתנה. בפועל, המניה היא מאוד תנודתית – עולה ויורדת במהלך יום המסחר, בזמן ששום דבר לא באמת קורה בחברה עצמה. מניה יכולה לעלות ב-10% תוך דקות בודדות אך בפועל לא קרה דבר בחברה.

דוגמא לכך שמניות אינן משקפות את השווי שוק של החברה הן הבועות הפיננסיות, כאשר התלהבותם של המשקיעים גורמת למניות בבורסה לטפס למחירי בועה גבוהים מידי בלי לקחת בחשבון את הסיכון בדבר, כמו המשבר הפיננסי- נדל”ני הגדול של 2008 בארה”ב, בו שווי הנכסים במאזניהם של הבנקים הוערכו במחירים שאינם תואמים למציאות.

בדרך כלל אחרי “פיצוץ” בועות שכאלה מתבצע תיקון והמניות מתאזנות לערכן האמתי.

לפעמים צריך הסבר ויזואלי כדי להסביר איך זה עובד, ובדיוק בשביל זה יש לנו קורס בשוק ההון – בחלק א’ של הקורס שלנו, באחד השיעורים הראשונים, יש הסבר מקיף לאיך נקבע מחיר המניה, איך להשקיע במניות, ועוד.

דבר נוסף שיכול לגרום לחוסר איזון במחירים זה מידע שגוי שהמשקיעים מקבלים מהמקורות שלהם. לכן כאשר מחפשים מניות מומלצות להשקיע בהן תמיד צריך לבדוק מהו הגורם האמתי לשינוי במחירה של המניה, ואם הגורם הוא מהותי כמו שינויים אמתיים שמתרחשים או הולכים להתרחש בחברה, ולא שמועתי בלבד. במילים אחרות – האם מדובר בסתם שמועות שחבר שמע מחבר ששמע את זה מחבר, או שהשינוי בחברה הוא משמעותי כמו יציאה של מוצר חדש לשוק, גיוס מנכ”ל עם טרק-רקורד מעולה, פיטורים או גיוס של עובדים, וכו’.

בשורה התחתונה, אין קשר ישיר בין פעילות החברה לבין מחיר המניה בבורסה לאותו הרגע, אך התחום הזה תמיד יהיה אפור, במיוחד כשמדובר בטווחי זמן יותר גדולים (כגון שנים), אז מחיר המניה משקף בצורה יחסית טובה את פעילות החברה ושווי השוק שלה לאורך זמן.

למרות שהערכת שווי המניה הוא אינו מדע מדויק, עדיין תוכלו למצוא מידע על הנושא בקורס בשוק ההון, למען הידע הכללי של התלמידים. בשביל להבין איך להשקיע נכון במניות כל מה שאתם צריכים לדעת בהקשר למחיר המניה בבורסה ואיך הוא נקבע זה שזה תלוי בהיצע ובביקוש של הסוחרים, והוא נקבע לפי המחיר של העסקה האחרונה שהתבצעה במניה.

קורס מסחר בשוק ההון בחינם!

קורס בשוק ההון מא’ ועד ת’ לגמרי בחינם! לא, לא מדובר ב: “5 סרטונים של 5 דקות של 10 הסודות של המסחר בבורסה!” מדובר בקורס מסחר בשוק ההון של למעלה מ10 שעות שבכל מקום אחר עולה 5,000 – 15,000 ש”ח! לחצו על הכפתור שלמטה, הרשמו ותתחילו ללמוד עכשיו מהבית!מאמרים קשורים