איך קונים מניות

מהי מניה?

במהלך לימודי הקורס בשוק ההון אתם תקבלו מידע רב שאותו תביאו לידי ביטוי בקניית מניות בסופו של הקורס ותבצעו מסחר במניות. אחד מהדברים הראשונים שתלמדו בקורס הוא מילון מונחים שיסביר לכם את המושגים הקיימים בעולם ויתחיל לכוון אתכם לקרוס עצמו. היום נתמקד במניה.

מניה היא נייר ערך שבעצם נותן חלק מבעלות על החברה למחזיק המניה או המניות. היא תעודת השותפות בחברה ולבעליה יש חלק יחסי בחברה.

המניות נסחרות בבורסה לניירות ערך. הבורסה לניירות ערך היא מקום לקניה ומכירה של מניות – אנשים קונים ומוכרים ניירות ערך אחד מהשני, ממש כמו סחורה. ליתר דיוק, הקונים והמוכרים מסכמים ביניהם על המחיר למניה והכמות של המניות בכל עסקה ואז מתבצעת המכירה או הקניה של המניה. כל המניות עובדות בצורה הזאת.

המניות נוצרות על ידי תהליך שנקרא הנפקה. ההנפקה מתרחשת כאשר החברה רוצה להוציא את המניות שלה לציבור וכך היא למעשה מגייסת לעצמה כסף דרך הבורסה.

לבעלי המניות מגיעות כמה וכמה זכויות בחברה: הם זכאים להשתתף באסיפה הכללית של החברה, לקבל דבידנטים (חלק מרווחי החברה המחולק למחזיקי המניות) ובנוסף, במידה והחברה מתפרקת, הם מקבלים בעלות על נכסי החברה. כמובן שיש זכויות נוספות הנקבעות בתקנון של החברה.

כיצד נקבע מחיר מניה?

מחיר המניה מייצג את הערך בו אנשים מוכנים לקנות ולמכור את המניה, וכמו כל דבר אחר בשוק, הוא נקבע על פי ביקוש והיצע. אין דרך אחת לתמחר את מחיר המניה מאחר והיא מושפעת מדברים רבים כמו גורמים כלכליים, התפתחויות שונות בחברה, גורמים "זרים" או חיצוניים המשפיעים על המשקיעים בחברה, כל מיני "טרנדים" חדשים בעולם שוק ההון, דעות של אנליסטים, שמועות חזקות על החברה וכו'.

אז אין דרך נכונה אחת לקבוע מחיר למניה. אין נכון או לא נכון, עצם זה שסוחרים שונים נוקטים בגישות שונות ורואים מחירים שונים, זה מה שיוצר תנועה. הרי אם כולם היו מתמחרים בצורה זהה, מחיר המניה היה משתנה אולי פעם ביום. ברגע שלכל אחד יש ערך שונה עבור אותה מניה, זה מה שיביא אתכם לבקש ולהציע את המניה במחירים שונים, וזה מה שמביא לשינוי במחיר.

מה חשוב לדעת לפני שמשקיעים במניה?

לפני שקונים מניה ומשקיעים בה חשוב להחליט לאיזה טווח אנחנו מעוניינים להשקיע בה: לטווח מאוד קצר (מסחר יומי), לטווח שבועי (מסחר סווינג) או לטווח ארוך. למשל פני סטוקס, דווקא מהסיבה שהתנודתיות שלהן כל כך גבוהה במהלך היום, כדאי להשקיע בהן לטווח קצר או לבצע בהן מסחר סווינג. כך תוכלו לקטוף רווחים בעניין של דקות או שעות. מניות גדולות יותר כמו אפל, טבע או פייסבוק כדאי להשקיע לטווח ארוך, וגם זה רק במידה ויש לכם סכומים שיניבו לכם רווחים יפים.

עכשיו, תשאלו את עצמכם- האם כדאי לי להשקיע בחברה? תעשו ניתוח מקיף על החברה ועל מחירה בשוק. מחקר מקיף על החברה יכול לתת לכם המון מידע שיקבע את הצעד הבא שלכם לגביה. אל תתקמצנו בכמות הקישורים שאתם נכנסים אליהם בגוגל הקשורים לחברה!

תבררו על פעילויותיה של החברה וסביבתה העסקית. אתם, בתור מעריכים אובייקטיבים, צריכים לבדוק אם מחירה של החברה הוא מחירה "האמיתי" בעיניכם והאם היא נסחרת במחיר "הנכון". כמו שאמרנו, אין דרך אחת מסוימת לקבוע מחיר החברה, הכול תלוי בכם ובמה שאתם יודעים ומרגישים כלפי החברה.

כשמשקיעים לטווח ארוך משקיעים בחברה ובעלי מניות בה, עושים זאת מתוך כוונה שהחברה תצמח והם יוכלו להפיק רווחים ממנה (חלוקת דבידנטים). לכן אתם צריכים לקחת בחשבון בעיקר את ההכנסות הצפויות להיות לחברה, מאפייני החברה, המקום של החברה בענף בו היא צומחת, בביקוש למוצרי החברה ולהוצאות שלה. בשביל לנתח זאת דרוש זמן רב, ידע ומחקר ממש מעמיק על החברה.

גורמים נוספים שצריכים לשים לב אליהם לפני שמשקיעים במניה זה לעקוב אחר ההתנהלות של הנהלת החברה. צריך לוודא שמדובר בהנהלה איכותית אשר מובילה את החברה שלה להישגים ולרווחים, וכמובן גם משתפת את בעלי מניותיה בהם ולא רק רואה בהם ככספומט.

עוד גורם שחשוב לוודא לפני שקונים מניה זה שיש פעילות בחברה והיא לא רק כתובה על הנייר. כנ"ל לגבי מחיר המניה- תבדקו שמחיר המניה הוגן בהתאם לערך שהחברה מביאה איתה. יש מניות חברה שנסחרות במחיר גבוה מידי עד שהשוק "עולה על כך" ו"מתקן" את מחירה. זה בדרך כלל קורה באופן פתאומי ובלתי צפוי, ככה שתמצאו את עצמכם קונים מניה שתתרסק אחרי זמן מה.

באילו כלים אתם יכולים להשתמש על מנת לברר אם החברה שבחרתם טובה להשקעה?

  1. הסתכלו על דוחות הפיננסיים של החברה
  2. השתמשו בעיתונות ובאתרי חדשות
  3. תשוו את החברה לחברות דומות באותו הענף, גם בארץ וגם בחול.
  4. במידה ויש לכם שאלות שלא מצאתם מענה עליהן באינטרנט אז אתם יכולים לשאול את החברה ישירות.
  5. דיווחי חברות והודעות הבורסה
  6. ניתוחים ענפיים המפורסמים לציבור
  7. חברות שתמורת תשלום הן מפרסמות ניתוחים שלהן על החברות.

חשוב שלפני שתחליטו לקחת צעד ולשים את מיטב כספכם במניה, תשקיעו זמן בצבירת ידע ומשאבים על מנת לבחור את המניות הנכונות. אם התקציב שלכם דל ואתם רוצים לבנות תיק השקעות יפה יחסית מהר, אנחנו היינו ממליצים לכם להתחיל במסחר בפני סטוקס. יש קורסים ללימודי שוק ההון שמלמדים איך לסחור בהן בצורה מפורטת, שלב אחר שלב. המאמר אינו מדבר על מסחר יומי אלא על מסחר לטווח ארוך בחברות ותיקות או בחברות חדשות בעלות פוטנציאל צמיחה.

Responses

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *