נרות יפניים כל המידע שאתם צריכים להכיר

שוק ההון מורכב משפע של נתונים המעניקים תמונת מצב עדכנית על ססטוס המסחר כיום ובעבר. על פי הגישה של האנאליסטים הטכניים הבנה של נתוני המסחר בפרק זמן נתון מאפשרת לנבא, במידה מסוימת, את המגמה הנוכחית ולאפשר בחירה מושכלת אם להשקיע במטבע, מנייה או נייר ערך אחר. שיטת הנרות היפניים היא אחת הדרכים הפופולריות להציג נתוני מסחר בתקופות זמן קבועות. הבה ונלמד כיצד לקרוא את סימני הנרות המופיעים על המסך ונכיר מספר תבניות שנקבעו על מנת לנסות לנבא מגמות עתידיות.

צבע הנרות

הנרות מתחלקים לנרות אדומים וירוקים. צבע הנרות בגרף מעיד על תנועת מחיר בזמן קבוע, ביחידות זמן המוגדרות מראש. כאשר בתקופת הזמן נייר הערך נסגר בירידה הנר יופיע בצבע אדום, ואם שער הסגירה שלו היה גבוה משער הפתיחה באותה תקופת זמן הנר יופיע בצבע ירוק. חשוב לציין כי העובדה כי נרות ירוקים רבים מופיעים על המסך אינם מעידים בהכרח כי המגמה היא חיובית לאורך זמן – אלא רק ששערי הסגירה היו גבוהים משערי הפתיחה.

הקווים שמעל הנרות

הקווים שמעל הנרות ומתחתיו שאנו רואים הם ייצוג של שערי הפתיחה והסגירה של תקופת הזמן שמסתכלים עליה. סיומו של הקו מעל הנר מייצג את נקודות השיא של נייר הערך (לאו דווקא בזמן הסגירה – שער זה הוא השיא במהלך התקופה הנמדדת אותה הנר מייצג). הקו הקיים מתחת לנר מייצג את שער השפל של אותו היום. ככל שהשפל רחוק יותר מהשיא נראה לפנינו קו ארוך יותר המייצג את המרחק בין שער השפל לשער השיא. אך מה מייצג גוף הנר עצמו?

גוף הנר

גוף הנר מורכב משתי יחידות נוספות – שער הפתיחה ושער הסגירה של נייר הערך או המטבע בתחילת התקופה הנבדקת. כאשר חלקו העליון של נר ירוק ייצג מחיר סגירה וחלקו התחתון מחיר פתיחה, בעוד נר אדום יציג מחיר פתיחה בחלקו העליון ומחיר סגירה בחלקו התחתון (במקביל לגרף המעיד על הפסד).

בניית התבניות וכיצד החלה?

הנרות הנוצרים זה לצד זה יוצרים תבניות מרתקות שהזכירו ליפנים שסחרו באורז לפני מאות שנים צורות שונות. לאחר שמומחיהם הבחינו שתצוגת הנרות, שנוצרה באופן ידני בעבר בכתב ידם של סוחרי האורז, מציגה דפוסים חוזרים לפני עליה או ירידה משמעותית של מחיר האורז – נוצרה תאוריה שנועדה לנבא תנועות בשווקים בהתאם לתבניות אלה.

עם השנים, כאשר האנליסטים הדוגלים בניתוח טכני של הנתונים על מנת לקבל החלטות על השקעות במטבעות או ניירות ערך, חזרו הנרות היפניים כשיטת ניתוח והצגה אהודה ותוכנות פותחו על מנת להציג בזמן אמת שערי פתיחה וסגירה לצד נקודות שיא ושפל בשיטה היפנית. נציין, במאמר מוסגר, כי לא כל התצוגות הגרפיות משלבות גם את צבעי האדום והירוק וחלקן מופיעות בשחור ולבן.

תבניות שונות בשיטת הנרות היפניים

התבניות בשיטת הנרות היפניים מחולקות לשלושה חלקים בהתאם למגמות מסחר שונות. תבניות המנבאות עליה מכונות "תבניות שוריות", תבניות המעידות על ירידה או "נמנום" בשווקים מכונות תבניות "דוביות" ותבניות שאינן מעידות על שינוי הן תבניות נייטרליות.

מדוע בניתוח הטכני מסתפקים רק בנתונים אלה?

אחת האסכולות המתנגדות לניתוח הטכני טוענת כי על מנת לזהות מגמות שונות יש להכיר היטב את החברות המשווקות את המניות או המציאות הפוליטית והפיננסית בה נסחרים המטבעות ששעריהן מיוצגים על ידי תבנית הנרות היפניים. לטענתם הבנת כללית של הנתונים הכוללים תספק תמונה מלאה באמצעותה יהיה אפשר לנבא מגמות – בעיקר להשקעות ארוכות טווח.

בניגוד אליהם, אסכולת האנליסטים הדוגלים בניתוחים טכניים סוברת כי כלל הנתונים מגולמים במחיר השוק המושפע משקלול הנתונים השונים, כמו גם משמועות שונות המופיעות בתקשורת. לטענתם, לא ניתן לדעת כיצד השוק יגיב למכלול פרמטרים המרכיבים את מחירה של כל מנייה או שער בין מטבעות והדרך הטובה ביותר לנבא את העתיד היא באמצעות זיהוי המגמות השונות המעידות על עליות וירידות כמו גם שערי שיא ושפל בתקופות זמן מוגדרות מראש – כפי שהן מופיעות בצורה גרפית ברורה בנרות היפניים.

לימוד מקיף של התבניות השונות, שעד כה הוכחו סטטיסטית במקרים רבים כצודקות, למרות שלא מדובר במדע מדוייק לחלוטין יכול להגדיל את סיכוי ההצלחה של השקעות שונות. עם זאת, יש לזכור כי בדברים אלה אין כל המלצה להשקיע או לסכן את כספכם בהשקעה מסוימת רק על בסיס זיהוי תבנית בגרף.

Responses

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *