על רגולציות, ברוקרים, זירות סוחר, פיקוח ומה שביניהם

בתור מישהו שמתעסק בשוק ההון באופן יום יומי, כל הזמן יוצא לי לדבר עם אנשים ששואלים אותי: “האם ברוקר X מפוקח על ידי הרשות לניירות ערך בארץ?”, “האם לזירת הסוחר Y יש רישיון?”, “האם יש רגולציה לחברה Z?” וכו’.

החלטתי לכתוב את המאמר הזה, חלקית בתור מאמר דעה שיציג את הדעה האישית שלי בנושא, וחלקית בתור מאמר שמציג עובדות שחור על גבי לבן.

אז מה דעתי האישית?

רשות ניירות ערך בישראל

קודם כל הרשות לניירות ערך בישראל היית יכולה לעשות עבודה יותר טובה בפיקוח על הברוקרים או ליתר דיוק, זירות הסוחר המאפשרות מסחר מקוון בנכסים פיננסיים. אם תכנסו לעמוד של  “רשימת חברות בעלות רישיון זירת סוחר” באתר הרשות, תוכלו לראות רשימה של זירות סוחר, שלכאורה הדרך העיקרית בשבילם להרוויח היא מההפסדים של הלקוחות שלהן.

זוכרים את מה שהיה לא מזמן בג’נרל טרייד? הסיפור שבו היה בית ספר למסחר בבורסה ששכנע את התלמידים להפקיד כסף ולסחור בזירת הסוחר שבבעלותה כדי שיפסידו את הכסף, כי ברגע שהכסף מופסד הוא עובר לג’נרל טרייד? אז בלי להזכיר שמות, לכאורה ברשימה שנמצאת באתר של הרשות, יש לכאורה חברה מאוד גדולה שעושה בדיוק את אותו הדבר!

גם לה יש בית ספר מפורסם לשוק ההון, גם היא מפעילה זירת סוחר ולא ברוקר, גם אצלה שניהם נמצאים בצורה ישירה או עקיפה תחת אותם הבעלים (שלפי מה שהבנתי – אסור ע”פ חוק), וכמו דודו רוז מג’נרל טרייד, גם שם ה”גורו”, מופיע בטלוויזיה ומציג את עצמו בתור גאון השקעות.

וכמובן, באתר של זירת הסוחר הזאת כתוב שחור על גבי לבן שיש להם רישיון ופיקוח מהרשות לניירות ערך בישראל.

אז רגע, אני רוצה להבין – הרשות מפקחת על גוף שלכאורה הרווחים שלו מגיעים מההפסדים של הלקוחות?

וזה בדיוק למה אני אומר שהרשות שלנו היית יכולה לעשות עבודה טובה יותר.

**תזכורת על ההבדל בין זירת סוחר לברוקר**

ברוקר – נקרא גם: “חברת ברוקראז” חברה שעושה תיווך בין הפקודות במערכת המסחר שלהם למחשב המרכזי בבורסה, ומרוויחה רק מהעמלות על העברת הפקודות. שורה תחתונה – לברוקר לא משנה אם הלקוח מרוויח או מפסיד מאחר והוא מרוויח כסף רק על הפעולות עצמן. למעשה, אפילו עדיף לברוקר שהלקוח ירוויח, מאחר ולקוח שמרוויח עושה יותר פעולות לאורך זמן (הרי מי שמפסיד פשוט סוגר את החשבון ומפסיק לסחור בסופו של דבר).

זירת סוחר – חברה שלכאורה הרבה פעמים לא מעבירה את הפקודות לבורסה ובעצם יוצרת מצב שבו הסוחרים מבצעים פעולות מול זירת הסוחר עצמה, כאשר זירת הסוחר היא תמיד הצד הנגדי לעסקה מול הלקוח. בגדול, ברגע שהלקוח מפסיד כסף, זירת הסוחר מרוויחה את הכסף שהלקוח הפסיד, וברגע שהלקוח מרוויח כסף זה יוצא מהכיס של זירת הסוחר, לכאורה סוג של קזינו. לכאורה האינטרס של זירות הסוחר הוא שהלקוח יפסיד כסף כדי שהזירה תרוויח. לפעמים זירות הסוחר לוקחות גם עמלות על הפעולות, משחררות עסקאות לבורסה (בצורה חלקית או מלאה), אבל ככלל הרווחים שלהם באים לכאורה מההפסדים של הלקוחות. כתוצאה מכך: “המסחר בזירות סוחר מהווה ניגוד עניינים מהותי ומובנה בין הלקוח לבין זירת הסוחר עצמה” – ציטוט ממסמך של הרשות לניירות ערך.

רוצים עוד דוגמא?

תמונה של גנב

לרוב האנשים יצא לשמוע על תעשיית האופציות הבינאריות שהייתה בארץ. התעשייה שהייתה מגלגלת מיליארדים של דולרים בשנה מהפעלה של מערך מתוחכם לגניבה של כסף מאנשים תמימים. אני לא אכנס עכשיו לעניין של המוסריות בדבר, כי זאת לא המטרה של המאמר הזה אבל תחשבו על זה:

ידעתם, שהתעשייה הזאת קיימת בארץ משנת 2008? ואפילו שמעתי ממקורות שמשנת 2005.

בשנים הראשונות, החברות היו עוקצות לקוחות ישראלים עד שסגרו בפניהם את האופציה לשווק לישראל, אז הם התחילו להתמקד בחו”ל. אבל זה לא העניין, העניין הוא, כמה זמן לקח לרשויות בארץ לסגור את החברות האלה אתם שואלים?

10 שנים.

אחזור על זה שוב: 10 שנים!!!

האופציות הבינאריות, אחרי כמה שנים של הרבה דיבורים ומעט מעשים מצד הרשויות, נאסרו לשיווק לישראלים – בשנת 2016. ומה לגבי חו”ל? לקח להם עוד שנתיים… זה קרה בינואר 2018.

ומה בסוף? בסוף, בעלי החברות האלה פשוט שינו את המילה: “אופציות בינאריות” ל: “פורקס” או ל: “מסחר בקריפטו” באתר שלהם, וחלק ענק מהם ממשיך לפעול בארץ. יותר מזה, אני מכיר לפחות 3 חברות שעובדות בארץ ללא שום פיקוח מהרשות הישראלית וממשיכות לגנוב כסף מאזרחים בחו”ל מדי יום – אפילו בזמן כתיבת שורות אלה!

עכשיו כאשר הרשות עשתה מהלך שאמור היה להוציא את הנוכלים מהחוק ולהכניס אותם לכלא, זה לא שינה שום דבר ואותם נוכלים ממשיכים להגיע מדי יום למשרדים מפוארים בארץ ולעקוץ. אז מה שווים כל החוקים האלה אם אף אחד לא סופר אותם?

וזה למה כשמישהו בא ואומר: “חשוב שבברוקר יהיה פיקוח של הרשות לניירות ערך הישראלית!”, אני אומר לו שזאת סיסמה יפה, אבל זה רחוק מאוד מלהיות מספיק. כאשר חברה מתלהבת מזה שהיא מפוקחת על ידי הרשות לניירות ערך בארץ, הייתי בודק אותה פעמיים.

אז עם מי אין חוכמות?

חיילים אמריקאים קשוחים

פשוט מאוד: עם האמריקאים. איתם אף נוכל לא מוכן להתעסק.

בשיחה שהייתה לי לפני שבוע עם בחור שאני מכיר ועובד כבר קרוב ל-8 שנים בתעשיית ההונאה של האופציות הבינאריות\פורקס\קריפטו, הוא אמר לי ואני מצטט: “תשמע, פעם הייתה תקופה מאוד קצרה שהיינו מתקשרים לעקוץ אמריקאים, אבל תוך חודשיים הFBI ביחד עם האינטרפול עשה פשיטות על כל המשרדים ומאז אף אחד לא נוגע באמריקאים, זה נחשב לטאבו בתעשייה כי תוך שניה ימצאו אותך, יעצרו אותך, ויזרקו אותך לכלא. הרשות לניירות ערך האמריקאית לא משחקת משחקים”.

וזה נכון – הSEC- (הרשות לניירות ערך ארה”ב) לא משחקת משחקים עם אף אחד. היא גוף ענק, רציני, מקצועי ומפחיד שאין שני לפיקוח שלו כשזה נוגע לשמירה על הכסף של הלקוחות ולוודא שלא מתבצעת שום הונאה.

בישראל כשמישהו עושה הונאה פיננסית, נותנים לו כמה שנים בודדות בכלא, מורידים שליש על התנהגות טובה, נותנים לו לשלם קנס כספי מגוחך ו… זהו.

בארה”ב כשמישהו עושה הונאה פיננסית, לוקחים לו את כל הכסף, מעקלים לו את כל הנכסים, זורקים אותו לכלא ללא אפשרות חנינה ל-30 שנה, וזה על הונאות קטנות. על הונאה גדולה מגיעים גם למאסרי עולם מצטברים, כמו למשל הסיפור של ברני מיידוף.

אגב, יש זירות סוחר בארץ שטוענות שהן מפוקחות בחו”ל במספר מקומות שונים. חשוב לעשות בדיקה טובה על הפיקוחים האלה, כי מבדיקה אישית שעשיתי זה נראה שבחלק מהמקרים מדובר בחברות שמקבלות כסף מזירת הסוחר בתמורה לפיקוח – מזכיר לי חברת תרופות שמממנת מחקר על התרופה שלה, ואז בסוף תוצאות המחקר תמיד חיוביות, איזו הפתעה!

או גופים קטנים שלא שווים את הנייר שהם כתובים עליו, או שנמצאים במקומות הזויים כמו “איי הבתולה הבריטים”, “רפובליקת ונואטו” – מה?! פשוט הזוי. איי הבתולה זאת קבוצת איי נופש עם אוכלוסיה של 30,000 אנשים, ולגבי רפובליקת ונואטו… הנה תמונות מחיפוש בגוגל של: “רפובליקת ונואטו”:

רפובליקת ונואטו

בקיצור… אוי ואבוי!

אני רוצה לראות זירת סוחר אחת בארץ שמצליחה לקבל רישיון מגוף רציני, מוכר וחזק כמו FINRA. בהצלחה!

אז אילו רגולציות, גופים ופיקוחים באמת עושים את העבודה כמו שצריך?

עובדים של רגולציה שעושים עבודה טובה

לפניכם רשימה חלקית:

ארה”ב:

Securities and Exchange Commission (“SEC”),

Financial Industry Regulatory Authority (“FINRA”)

Futures Commission Merchant (“FCM”)

Commodity Futures Trading Commission (“CFTC”)

National Futures Association (“NFA”)

New York Stock Exchange (“NYSE”)

Securities Investor Protection Corporation (“SIPC”)

קנדה:

Investment Industry Regulatory Organization of Canada (“IIROC”)

Canadian Investor Protection Fund (“CIPF”)

אוסטרליה:

Australian Securities and Investments Commission (“AFSL”)

אנגליה:

Financial Conduct Authority (“FCA”) – שימו לב שהגוף הזה ממומן על ידי תשלומים של החברות שהוא מפקח עליהן, לכן חשוב שבנוסף אליו יהיו לחברה פיקוחים נוספים.

סין:

The Stock Exchange of Hong Kong Limited (“SEHK”)

Hong Kong Futures Exchange (“HKFE”)

 

ומה לגבי חברות שיש בארץ?

אינטראקטיב ישראל ברוקרס

קודם כל אני מקווה שאחרי המאמר הזה הבנתם שלדעתי אסור לסחור בשום זירת סוחר, לא בארץ ולא בחו”ל.

עם זאת, יש בארץ כמה חברות שהמסחר בהן הוא רגולטיבי ומפוקח ע”י חלק או כל הרשויות הגדולות והחזקות שהזכרתי מקודם. העיקרית היא חברת אינטראקטיב ישראל – הסוכנות של אינטראקטיב ברוקרס (הברוקר הגדול בעולם) בארץ.

אינטראקטיב ישראל עצמה לא נכנסת תחת הקטגוריה של “חברה פיננסית שמצריכה פיקוח” מאחר וכל מה שהם עושים, הוא סה”כ לספק שירות לקוחות ולשווק את אינטראקטיב ברוקרס בארץ. כל הכסף שמופקד, מופקד ישירות לחברת אינטראקטיב הבינלאומית לבנק שלהם בארה”ב או בהונג קונג (תלוי איפה מחליטים לפתוח חשבון) ולאף אחד בארץ אין שום נגיעה בכסף הזה. בנוסף, כל הפקודות, העסקאות והשימוש במערכת המסחר נעשה דרך השרתים של החברה הבינלאומית ותחת האבטחה שלה.

עוד משהו שחשוב לדעת, הוא שחברת אינטראקטיב ישראל היא חברה בת של בית ההשקעות הישראלי DBM שהוא בית השקעות ותיק בן 18 שנה. כדי להיות בית השקעות בארץ חייבים פיקוח של הרשות לניירות ערך, ככה שבית ההשקעות עצמו מפוקח לגמרי.

אגב, כדי לפתוח נציגות בארץ של אינטרקאטיב ברוקרס, חייבים להיות גוף פיננסי בעל רישיון ופיקוח מהרשות לניירות ערך הישראלית – שזה או בית השקעות, או בנק (אלו הם התנאים של אינטראקטיב הבינלאומית) – מה שכשלעצמו מצריך בתוכו הון עצמי מאוד גדול ותשלום לביטוח מאוד יקר.

חשוב שתבינו שאינטראקטיב ישראל היא סה”כ מתווכת בין הלקוחות בארץ לחברה בחו”ל, ואין לה שום נגיעה בכסף של הלקוחות. לכן אינטראקטיב ישראל לא יכולה להיות מפוקחת על ידי הרשות לניירות ערך בישראל מפני שאין פה מה לפקח. הכסף של הלקוחות והפעולות עצמן מתבצעות בחברה הבינלאומית, שהיא מפוקחת ביותר מ-20 מהרגולציות הגדולות והחזקות בעולם, וגם בכל אחת ואחת מהרגולציות שציינתי למעלה.

מיותר לציין שכל חשבונות הלקוחות הנמצאים ב-Interactive Brokers LLC האמריקאית מבוטחים ע”י ה-SIPC, וכן כל הקשור להתנהלות הכספית של החשבון, שנשארת מול Interactive Brokers LLC.

 

לסיכום:

  • לדעתי, אסור לסחור בזירות סוחר. רק בברוקר גדול ובינלאומי. עדיף אמריקאי.
  • לראות שגוף כלשהו מפוקח על ידי הרשות לניירות ערך בישראל זה לא מספיק.
  • תבדקו שהגוף מפוקח על ידי הרשות לניירות ערך האמריקאית, או הסינית, או בכמה שיותר גופים מהרשימה שהצגתי.
  • סוכנות של ברוקר לא צריכה להיות מפוקחת (וגם לא יכולה להיות מפוקחת) מאחר והיא לא עושה כלום חוץ משיווק, מכירות ושירות לקוחות ואין לה שום נגיעה בכסף שלנו.
  • לגזור ולשמור את הרשימה החלקית של גופי הפיקוח הרציניים.
  • להופיע בטלוויזיה בתור גורו כלכלי לא הופך אותך לכזה. גם לא לכתוב ספר. עובדה, אחד שעשה את זה עכשיו בדרך לכלא. (באמת, כדי להופיע בפינה כלכלית פשוט צריך לשלם כסף או לבקש טובה).
  • לבית ספר שמלמד שוק ההון יש במקרה גם זירת סוחר? לזירת הסוחר יש במקרה גם בית ספר? ז-ה-י-ר-ו-ת!

 

מה עליך לעשות עכשיו? פשוט מאוד:

  • אם יש לך חשבון מסחר בזירת סוחר לפני שקראת את המאמר הזה – תעצור הכל ותמשוך את כל הכסף משם בדחיפות!!! לאחר מכן תשאיר פרטים בטופס שלמטה, וחכה שנציג יחזור אליך לפתיחת חשבון בגוף רציני כמו אינטראקטיב ברוקרס, ולא כמו זירת הסוחר שעבדת איתה עד כה.
  • אם יש לך חשבון מסחר בזירת סוחר לפני שקראת את המאמר הזה ואתה עדיין רוצה להמשיך לסחור איתם – עכשיו זה על אחריותך. אם\כאשר יום אחד תפסיד כל אגורה שהפקדת בחשבון המסחר שלך כי זירת המסחר שאיתה אתה עובד תעלם/תקרוס/תסרב לתת לך למשוך כסף או תשכנע אותך להשקיע במשהו שימחק לך את כל החסכונות – תדע שזאת אשמתך כי נתת להם לעבוד עליך פעמיים.
  • אם אין לך חשבון מסחר בזירת מסחר לפני שקראת את המאמר הזה – מעולה! אין לך מושג כמה עוגמת נפש פוטנציאלית חסכת לעצמך, ועדיף שלא תגלה. מה שנשאר לך לעשות הוא להשאיר פרטים בטופס שלמטה ונציג יחזור אליך לפתיחת חשבון מסחר מוגן, מפוקח ואמין באינטראקטיב.

השאירו פרטים לקבלת חשבון מסחר!

חשוב מאוד: כל קבלת החלטה על שימוש בפלטפורמת מסחר ו/או ברוקר מכל סוג שהוא, נתונה לשיקול דעתו הבלעדית של כל אחד מהלקוחות. חברת טרייד טרייב אינה פועלת מטעם חברת אינטראקטיב ישראל, ושני החברות לא אחראיות לפעילות אחת של השניה.מאמרים קשורים