שעות המסחר בבורסה

הבורסה בתל אביב פועלת בימים ראשון עד חמישי בין השעות 9:00 בבוקר עד לשעה 17:35. עם זאת, הפעולות השונות המתבצעות בכל שלב במסחר משתנה בהתאם לשלבי המסחר השונים ולסוג נייר הערך הנסחר. על מנת להבין טוב יותר את שלבי המסחר השונים ואת הימים והשעות בהם ניתן לסחור בכל מכשיר פיננסי רכזנו את כל הנתונים עבורכם. ראשית, נתחיל בבירור שלבי המסחר השונים ולאחר מכן נדון בסוגי המניות. לבסוף נבחן מה מתבצע בכל שלב.

שלבי המסחר השונים בבורסה

1. טרום פתיחה – שלב שמתחיל בימים א-ה בשעה 9:00 בבוקר

השקעות בבורסה כיום מתבצעות בצורה ממוחשבת ולכן הדקות הראשונות בפתיחת המסחר מוקדשות לקבלה של הוראות המסחר ששודרו לבורסה לפני שעות פעילותה. היות ומדובר במאות אלפי שורות המשודרות בו זמנית נדרש זמן מה על ידי מחשבי הבורסה המהירים במיוחד לקבל את כל ההוראות השונות ולנתחן. רק לאחר מכן מתחיל תהליך של חישוב שערי המניות השונים לכל קבוצת מניות. אם סיימתם לימודי שוק ההון בוודאי התמקדתם בשלב הבא – חישוב השער התאורטי.

2. חישוב שער תיאורטי

השלב הבא יהיה מוכר למי שלמד קורס בשוק ההון ומתבסס על העסקאות ששודרו לבורסה. שערה של מניה עשוי להתעדכן גם ארבע פעמים בדקה בהתאם להיצע ולביקוש שיש למנייה או לנייר ערך אחר. בשלב זה נבנה הערך התיאורטי של כל אחד מניירות הערך אך הוא כמובן משתנה עד לרגע שבו יחל מכרז הפתיחה וישתנה שוב עם תחילת המכרז הרציף.

תפקיד השער התיאורטי הוא לתת אינדיקציה כללית בלבד למצבה של מנייה כלשהי. את חשיבותו של שלב זה ניתן להדגים בסיטואציה שמתרחשת לעתים קרובות – בשל הודעה שהתפרסמה בשעות הערב של היום שלפני המסחר או בשעות הבוקר המוקדמות תהיה קפיצה משמעותית בדרישה לנייר ערך מסוים. במהלך חישוב השער התיאורטי ניתן לראות את הביקוש העצום לאותה מנייה. אך, היות והפעולות בוצעו לאחר סגירת המסחר ביום שלפני הביקוש למניה יהווה אינדיקציה לעליית מחירה עוד לפני תחילת המסחר בפועל. על סמך שער תאורטי זה מתפרסמים מדדים שונים שמו מדד ת”א 25, ת”א 75, ת”א 100 מדד התל-תק וכן הבנקים.

3. תחילת מסחר באופציות מעוף (נגזרים)

בשעה 9:30 מתחיל המסחר באופציות המעוף בלבד.

4. מסחרי פתיחה והתחלת המסחר הרציף

על סמך ההוראות ששודרו לניירות הערך בבורסה מתחיל שלב מסחר הפתיחה בו נקבע שער כל מנייה, תעודת סל או קרן נאמנות סגורה על בסיס כמות עסקאות המכירה והקנייה התואמות. לעתים, מתרחש מצב שבו יש הפרש בין השערים ולכן השער הקרוב ביותר לשער הסגירה הקודם יחשב לשער הפתיחה. תהליך זה הוא קצר ביותר ונמשך כעשר דקות לערך בשנייה אקראית במהלך הדקה הראשונה. כאשר מחפשים שעות מסחר בבורסה לרב הכוונה שלב זה של תחילת וסיום המסחר הרציף.

התחלת מסחר הפתיחה ומיד אחריה התחלת המסחר הרציף מתחילה בשעה שונה לכל סוג מניות:

  • עבור שערי האג”ח ומק”מ רצף המוסדיים יחל המסחר בשעה 9:30.
  • עבור המניות השונות מבחר הפתיחה יתבצע לקבוצה א’ בשעה 9:45-9:46.
  • עבור מניות קבוצה ב’ הוא יתבצע בשעה 10:15.
  • קרנות נאמנות אשר חשופות (מעל 10%) לניירות ערך מעבר לים אינן נסחרות ביום א ולרב יסחרו פעם ביום (לעתים ישנם שני מועדי מסחר באותו היום).

5. תחילת שלב טרום הנעילה

המסחר הרציף התבצע לאורך היום כולו. שערי ניירות הערך עלו וירדו וכעת הבורסה מתכוננת לעצור את המסחר ולקבוע את שער הסגירה. תחילת שלב שער טרום מתחיל בשעה 16:14 ביום ראשון ובימים ב’-ה’ בשעה 17:15 ונמשך למשך כדקה. בשלב זה מתקבלות ההוראות האחרונות אך אינן מבוצעות עדיין ושערים תיאורטיים של המדדים מתפרסמים מספר פעמים בדקה. ההוראות המשודרות בשלב זה עשויות להתבטל באם הם נמוכות או גבוהות משער הנעילה (תלוי באופי ההוראה).

6. מכרז הנעילה וסיום המסחר

בשלב האחרון ביום, המתבצע עשר דקות לאחר תחילת שלב טרום הנעילה (בשעה 17:24 בימים ב’-ה’ ובשעה 16:24 ביום א’) נקבע שער הנעילה הסופי על בסיס העסקאות שבוצעו בעשר הדקות האחרונות למסחר. תהליך זה מתבצע למשך עשר דקות ומהווה התהליך האחרון בו ייחתם שער הסגירה של נייר הערך שיישאר עד לפתיחת המסחר בה ביום הבא. נציין, כי לעתים שעות המסחר משתנות בחגים ומועדים המוגדרים במשק כימי שבתון או בימי חול המועד בהם יום המסחר מתקצר ונמשך עד השעה 14:30 בלבד.

לסיכום, שעות התחלת וסיום המסחר בבורסה משתנות בהתאם לניירות הערך השונים. לכל שלב במהלך המסחר כללים קבועים משלנו ובעידן בו המסחר מתבצע בצורה ממוחשבת יכולות להתקבל מאות אלפי הוראות במהלך זמן קצר המנותחות בזמן אמת וקובעות את השערים בהם יתחיל וייסגר המסחר.מאמרים קשורים